Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej przystąpił do realizacji
Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022
W związku z utrzymującym się stanem pandemii COVID-19 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej w dniu 24 stycznia 2022 r. podpisała nowy program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.
Program ma na celu zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz poprawę poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.
Realizacja programu obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
MODUŁ I
Celem Modułu I jest zapewnienie usługi wsparcia seniorom w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług w zakresie określonym w programie, wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie Gminy Kolbuszowa. W realizację Modułu I zaangażowani zostaną wolontariusze, w tym również działacze środowisk młodzieżowych i obywatelskich, przez codzienne świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia. Dzięki realizacji programu świadczone seniorom wsparcie oraz działania podejmowane w tym zakresie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a seniorzy uzyskają pomoc m.in. w czynnościach dnia codziennego.
Mechanizm udzielania pomocy w ramach Modułu I programu:
Krok 1. Senior, decydując się na skorzystanie z pomocy przez wybór formy wsparcia określonej w programie, zgłasza się przez ogólnopolską infolinię 22 505 11 11 lub bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej.
Krok 2. Osoba przyjmująca głoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania seniora, Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej.
Krok 3. Pracownik Ośrodka Pomoc Społecznej ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty w miejscu zamieszkania w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.
Krok 4. Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej, po odbytej wizycie, określi szczegółowy zakres i terminy świadczenia usługi wsparcia.
MODUŁ II
Celem Modułu II programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. „Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. „Opieka na odległość” gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora – zarówno spowodowanego problemami w zachowaniu funkcji życiowych, jak również w sytuacji wystąpienia incydentów w miejscu zamieszkania.
W ramach Modułu II zapewniony zostanie dostęp do „opieki na odległość” osobom starszym, przez zakup oraz pokrycie kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa” przez okres trwania programu.
Opaska bezpieczeństwa będzie wyposażona w co najmniej trzy z następujących funkcji:
· przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
· detektor upadku,
· czujnik zdjęcia opaski,
· lokalizator GPS,
· funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
· funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 65 lat i więcej powinna być jak najprostsza w obsłudze, np. posiadać maksymalnie jeden przycisk. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej czy pielegniarkę środowiskową lub wezwać służby ratunkowe.
Mechanizm udzielania pomocy w ramach Modułu II:
Krok 1. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej rozeznaje potrzeby seniorów w zakresie wyposażenia ich w tzw. „opaskę bezpieczeństwa”.
Krok 2. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, dokonuje zakupu tzw. „opaski bezpieczeństwa” wraz z obsługą systemu u wybranego realizatora usługi.
Krok 3. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej koordynuje i realizuje program na swoim terenie.
Szczegółowe informacje można znaleźć w Programie „Korpusu Wsparcia Seniorów” na rok 2022 oraz Informatorze na stronie internetowej MRiPS.
https://www.gov.pl/web/rodzina/solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow-wazna-pomoc-w-czasie-pandemii
https://www.gov.pl/web/rodzina/program-wspieraj-seniora---solidarnosciowy-korpus-wsparcia-seniorow-w-pytaniach-i-odpowiedziach
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO PROGRAMU „KORPUS WSPARCIA SENIORÓW”
Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych
Regulamin realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022