DZIAŁ USŁUG OPIEKUŃCZYCH
USŁUGI OPIEKUŃCZE
Dział usług opiekuńczych zajmuje się świadczeniem usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania osoby, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób.
Usługi opiekuńcze mogą być świadczone w formie:
- pomocy domowej w dni robocze od 8.00 do 16.00
- pomocy sąsiedzkiej w zależności od potrzeb
Zakres pomocy usługowej uzależniony jest od potrzeb klienta, rodzaju schorzeń lub niepełnosprawności i obejmuje:
1. W ramach usług opiekuńczych – pomocy domowej
- czynności gospodarcze – zakupy, przygotowywanie lub dostarczanie posiłków, pomoc w utrzymaniu domu w czystości, pranie, przynoszenie opału, palenie w piecu itp.
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych
- w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z rodziną i otoczeniem
2. W ramach usług opiekuńczych - pomocy sąsiedzkiej
- zakres pomocy sąsiedzkiej obejmuje pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych osób w czynnościach takich jak: pomoc w przygotowaniu, podawaniu i spożywaniu posiłków, pomoc w wykonywaniu prac porządkowych, w tym pranie odzieży, przynoszenie opału, palenie w piecu, przynoszenie wody, wynoszenie nieczystości, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, realizację działań pomocowych poza domem osób, w tym dokonywanie zakupów, wizyty u lekarza, realizacja recept, załatwianie spraw urzędowych, odwiedziny w szpitalu, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
3. W ramach specjalistycznych usług opiekuńczych
- czynności pielęgnacyjne – karmienie, mycie, ubieranie, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, prześcielenie łóżka, zapobieganie odparzeniom i odleżynom
4. W ramach specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania
- motywacja do aktywności, leczenia, rehabilitacji
- nabywanie umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych
- asystowanie w codziennych czynnościach życiowych
- wspieranie psychologiczno- pedagogiczne i edukacyjno- terapeutyczne zmierzające do aktywizacji osoby korzystającej ze specjalistycznych usług.
TRYB UDZIELANIA POMOCY USŁUGOWEJ
Pomoc usługowa przyznawana jest w formie decyzji administracyjnej, po wcześniejszym otrzymaniu zgłoszenia (w formie podania, telefonicznie) i przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Wymiar i zakres usług uzależniony jest od stanu zdrowia osoby wymagającej pomocy, jej sytuacji rodzinnej oraz możliwości finansowych gminy.