Świetlica profilaktyczno – wychowawcza  „PRZYSTAŃ” w Kolbuszowej prowadzona jest w formie placówki wsparcia dziennego przez Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.
Siedziba placówki mieści się w budynku Dom Wsparcia Rodziny, ul. Narutowicza 6, 36-100 Kolbuszowa.

Placówka obejmuje opieką dzieci  w wieku 7-15 lat, pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, z zaburzeniami w zachowaniu, z trudnościami w uczeniu się, niemającymi zapewnionej opieki po zakończeniu nauki w szkole, mieszkającymi na terenie Gminy Kolbuszowa.

Celem niniejszej placówki jest zapewnienie opieki wychowawczej, łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie i eliminowanie zaburzeń zachowania, a ponadto stwarzanie warunków sprzyjających rozwojowi zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz pomoc w nauce, prowadzenie zajęć grupowych, a także stała współpraca z rodzicami dziecka i instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

Placówka w ciągu roku szkolnego zaczyna swoją działalność zazwyczaj w drugim tygodniu września (w tym roku będzie to 12 wrzesień) od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 - 17.00. podczas pobytu w placówce dzieci mają zapewniony ciepły posiłek w postaci obiadu.

W placówce jest ustalony plan dnia:

  • Odrabianie zadań domowych
  • Czas na zabawę
  • Obiad
  • Zajęcia świetlicowe

Do placówki przyjmowane są dzieci na prośbę rodziców, wniosek szkoły, pracownika socjalnego, poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Podczas wakacji realizowane są półkolonie letnie, oraz w okresie zimowym ferie. Podczas pobytu w placówce dzieci mają zorganizowane zajęcia m.in. plastyczne, sportowe, artystyczne, wyjazdy i wycieczki, konkursy, zawody itp. Mają również zapewnione wyżywienie w postaci śniadania i obiadu podczas półkolonii oraz obiadu podczas ferii.

  • zapisy na półkolonie rozpoczynamy w maju.
  • zapisy na ferie rozpoczynamy w listopadzie

Rekrutacja do świetlicy „PRZYSTAŃ” na rok szkolny 2022/2023 będzie trwać od 22 sierpnia do 2 września w godzinach od 7.30 – 13.30 w budynku Świetlicy.

Telefon kontaktowy 723 711 717

Adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, tak jak w roku poprzednim,  przyłączył się do akcji Szlachetna Paczka.

 
 

 

 

W okresie od 01.09.2016 r. do 30.11.2016 r. przez Stowarzyszenie Razem w Budach Głogowskich przy współpracy z Miejsko Gminnym Domem Kultury im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim oraz Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kolbuszowej realizowany jest projekt „Co Ci da ta złość?! Sztuka przeciw przemocy”. Projekt dofinansowano ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej

Działania podejmowane podczas realizacji projektu polegały głównie na warsztatach twórczych i artystycznych, których wytworem były dzieła mówiące o przemocy 
m.in.: o przyczynach i skutkach zachowania agresywnego, umiejętnościach rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, umiejętnościach nawiązywania kontaktów. 
Zaangażowane do projektu dzieci i młodzież z Rzeszowa, Gminy Głogów Małopolski oraz Kolbuszowej miały możliwość zorganizowania kampanii społecznej przygotowanej pod okiem specjalistów mówiącej o przemocy w rodzinie. Środkami wyrazu kampanii były działania artystyczne takie jak:

  • Plastyka: m.in.: tworzenie komiksu mówiącego o przemocy;
  • Teatr: m.in.: zajęcia pantomimiczne, wcielanie się w role, elementy psychodramy, efektem będzie etiuda mówiąca o przemocy;
  • Film, fotografia: m.in.: stworzenie spotu filmowego o przemocy, sesja zdjęciowa do kampanii przeciw przemocy;
  • Muzyka: m.in.: elementy muzykoterapii, wyrażania siebie przez muzykę, grę na instrumentach, śpiew.

Uczestnicy zadania mieli także możliwość uczestniczenia w spotkaniu z psychoprofilaktykiem. Podczas tych spotkań zostali uwrażliwieni na bodźce i sygnały mówiące o stosowaniu przemocy oraz o ścieżkach postępowania w sytuacjach kryzysowych.

 
 
 

 

 

 

W dniu 2 września 2016 r. w budynku Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej odbyło się spotkanie organizacyjne dot.Ogólnopolskiego Konkursu dla gmin pod nazwą GMINA WSPIERJĄCA RODZINĘ, które poprowadził Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba oraz Z-ca Burmistrza Marek Gil.

W związku z chęcią promowania podejmowanych działań na rzecz mieszkańców z terenu tut. Gminy w ramach działalności różnych instytucji oraz podejmowanych inicjatyw, Gmina Kolbuszowa przystąpiła do w/w konkursu, którego celem jest promowanie działań przyjaznych mieszkańcom, w tym na rzecz aktywizacji seniorów i ich integracji ze społecznością lokalną, integracji rodzin, promocji aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez organizację różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży.                                                                               

 
 

 

 

BEZPŁATNE  WARSZTATY

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej, informuje iż w dniu 12 maja 2016 r. w godzinach 15:00 – 18:00 w Siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Kolbuszowej przy ul. Janka Bytnara 3,odbędą się bezpłatne warsztaty  dot. tematyki opieki nad osobą przewlekle chorą w domu.

Zapraszamy  wszystkich zainteresowanych.


Prace społecznie użyteczne
 

Prace społecznie użyteczne to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, na skutek skierowania przez starostę.

Kto jest organizatorem prac społecznie użytecznych?

Prace sspołecznie użyteczne organiowane są przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Kogo urząd może skierować do wykonywania prac społecznie użytecznych?

Do prac społecznie użytecznych mogą zostać skierowani bezrobotni bez prawa do zasiłku, jednocześnie korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej, jak również osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, zwane dalej „osobami uprawnionymi”.
Prace te odbywają się bez nawiązywania stosunku pracy lub umowy o pracę.

 Bezrobotny skierowany do wykonywania prac społecznie użytecznych:

1.    zachowuje status osoby bezrobotnej w trakcie wykonywania tych prac;
2.    wykonuje prace społecznie użyteczne w wymiarze maksymalnie do 10 godzin tygodniowo;
3.    otrzymuje świadczenie pieniężne w wysokości ustalonej przez gminę, którego minimalna wysokość jest określona w art. 73a ust. 3 i 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i wynosi aktualnie 8,70 zł za godzinę – świadczenie to podlega waloryzacji na zasadach określonych w art. 72 ust. 6 ww. ustawy. 
4.    objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym (z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej);
5.    powinien mieć zagwarantowane bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a w przypadku kobiet powinny być przestrzegane przepisy prawa pracy dotyczące wykonywania przez kobiety prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia;
6.    otrzymuje świadczenie pieniężne jedynie za faktyczne godziny wykonywania przydzielonych prac (świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy społecznie użytecznej, co dotyczy również nieobecności udokumentowanej). Świadczenie jest wypłacane w okresach miesięcznych z dołu.

Bezrobotny w okresie odbywania prac społecznie użytecznych obowiązany jest do:

1.    wykonywania prac społecznie użytecznych w miejscu, czasie i w sposób wskazany przez Gminę lub podmiot, w którym te prace są organizowane;

2.    przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej porządku, dyscypliny i zasad bezpieczeństwa.

Bezrobotny pozbawiany jest statusu osoby bezrobotnej, jeżeli:

  • odmówi przyjęcia skierowania na prace społecznie użyteczne;
  • nie zgłosi się do wykonywania prac społecznie użytecznych;
  • nie podejmie tych prac;
  • z własnej winy przerwał wykonywanie prac społecznie użytecznych.

Na podstawie art. 33 ust. 4 pkt. 3 i 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) osoba bezrobotna jest pozbawiona statusu bezrobotnego przez starostę (powiatowy urząd pracy) na okres 120 dni (w przypadku pierwszej odmowy), 180 dni (w przypadku drugiej odmowy), 270 dni (w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy).

Pozbawienie statusu wyklucza możliwość skierowania bezrobotnego do wykonywania prac społecznie użytecznych w trakcie trwania karencji.

Pomoc w domu w formie prac społecznie użytecznych wykonywana jest nieodpłatnie na rzecz rodziców/opiekunów:

  1. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  2. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Pomoc w domu obejmuje prace o charakterze pomocniczym, z wyłączeniem prac związanych z bezpośrednią opieką nad osoba niepełnosprawną, w szczególności pielęgnacji tych osób, zabiegów higienicznych i podawania leków.

 

Podstawa prawna

1.    Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 z póź. zm.)

2.   Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z póź. zm.)

3.    Rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2447) .

 

Kontakt z osobą koordynującą prace społecznie użyteczne z ramienia
Miejskiego – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej:

Ewelina Guźda

tel. 17 2271 133 wew. 116, fax. 17 2271 487

Wykaz Instytucji Pomocowych na terenie województwa podkarpackiego

 

 

  •    Nieodpłatna pomoc prawna
     
  •    Poradnia Zdrowia Psychicznego ANIMA
     
  •    Wykaz Placówek udzielających wsparcia osobom 
                 potrzebującym w okresie zimowym 2023/2024
     
  •    Wykaz Placówek Wsparcia Dziennego
     
  •    Wykaz Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar
                 Przemocy w Rodzinie
     
  •    Wykaz Ośrodków Interwencji Kryzysowej
     
  •    Wykaz Punków Konsultacyjnych, Punków Interwencji
                 Kryzysowej, udzielających pomocy osobom/rodzinom
                 dotkniętym przemocą w rodzinie

     
  •    Wykaz podmiotów realizujących programy
                 korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących
                 przemoc w rodzinie

     
  •    Wykaz podmiotów realizujących programy
                  psychologiczno-terapeutyczne dla osób
                  stosujących przemoc w rodzinie

     
  •    Wykaz organizacji pozarządowych udzielających
                 pomocy osoobom/rodzinom dotkniętym przemocą
                 w rodzinie

     
  •    Rejestr Jednostek Specjalistycznego Poradnictwa
     
  •    Rejestr miejsc udzielających tymczasowego schronienia
     
  •    Baza danych osób nadzorujących lub koordynujących
                 realizację działań służ z zakresu przeciwdziałania
                 przemocy w rodzinie  

 

WOLONTARIAT

Pomagaj innym w potrzebie a wzbogacisz siebie

 

Jeśli masz czas wolny, chcesz pomagać, poznać nowych ludzi i zdobyć nowe doświadczenie – zgłoś się do M-GOPS Kolbuszowa i jako wolontariusz, możesz wpływać na to co się dzieje wokół nas.

Aby zostać wolontariuszem należy w pierwszej kolejności skontaktować się z pracownikiem Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej telefonicznie lub osobiście.

Z każdym z wolontariuszy zostanie zawarte pisemne porozumienie określające zakres, sposób i czas wykonywania przez wolontariusza świadczeń.

Dlaczego warto być wolontariuszem?

Wolontariat pozwala na:

• Rozwijanie posiadanych umiejętności
• Nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni
• Odkrywanie poczucia sensu pomagania innym
• Uzyskanie poczucia satysfakcji

Wolontariat jest także ważny ponieważ:

• Uczy wrażliwości na drugiego człowieka
• Daje możliwość oderwania się od monotonii życia codziennego 

Podstawowe pojęcia

Wolontariusz - każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne

Wolontariat - bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd.

Akty prawne

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (do pobrania)


Dokument, który po raz pierwszy w sposób kompleksowy ujmuje w ramy prawne działalność organizacji pozarządowych i wolontariuszy w Polsce.

Dział III ustawy w całości poświęcony jest wolontariatowi. Określone są w nim m.in., 
• kto to jest wolontariusz,
• gdzie i na jakich zasadach mogą pracować wolontariusze,
• w jakim zakresie należy ich ubezpieczać
• jakie koszty ich pracy można im zwracać
• jak przygotować ich do pracy

 

Kontakt

Osoby chętne do współpracy jako wolontariusze proszone są o kontakt telefoniczny 17 2271 133 wew. 154, lub osobiście w M-GOPS pokój nr 14 -  P. Anna Mailinowska.