REALZIOWANE PROJEKTY
Nabór wniosków w ramach Programu
„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2021
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
ZREALIZOWANE PROJEKTY
Gmina Kolbuszowa przyjazna rodzinie
Projekt Systemowy „Czas na aktywność w gminie Kolbuszowa
Miejsko –Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej informuje, w lipcu bieżącego roku przystąpił do realizacji projektu „Przemocy mówimy NIE w Gminie Kolbuszowa- edycja 2019” w ramach realizacji Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”- edycja 2019.
Projekt uzyskał 2 miejsce w Polsce i znalazł się w gronie najlepszych, nowatorskich rozwiązań w zakresie budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Działania w ramach realizowanego projektu kierowane są do mieszkańców Gminy Kolbuszowa, w tym do osób zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie, a w szczególności do osób doświadczających przemocy oraz stosujących przemoc w rodzinie. Celem projektu jest poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz tych osób poprzez:
Działanie 1 - Diagnozę lokalnych potrzeb w obszarze przeciwdziałania przemocy na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ok.200 osób dorosłych z terenu gminy Kolbuszowa.
Działanie 2 - Indywidualne konsultacje ze specjalistami
Utworzenie i prowadzenie Punktu Konsultacyjnego przy M-GOPS w Kolbuszowej dla rodzin i osób zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie. Każdy z trzech specjalistów tj.: psycholog, terapeuta rodzinny oraz pracownik socjalny dyżurować będzie w wymiarze 1 godziny dwa razy w miesiącu w okresie od lipca do grudnia 2019 r.
Celem działania Punktu będzie rozpoznanie problemu przemocy w rodzinie, wsparcie i wskazanie możliwych form uzyskania pomocy, zdobycie umiejętności przeciwstawiania się zachowaniom przemocowym, wskazanie różnych form, możliwości i działań w celu rozwiązania sytuacji kryzysowych, wskazanie instytucji pomocowych.
Punkt konsultacyjny - dyżury specjalistów - od lipca do września br.
terapeuta rodzinny: 16 i 24 lipca, 13 i 21 sierpnia, 12 i 25 września w godzinach 1200-1300
psycholog: 22 i 29 lipca, 22 i 29 sierpnia, 22 i 29 września w godzinach 1300-1400
pracownik socjalny: 11 i 29 lipca, 13 i 21 sierpnia, 12 i 25 września w godzinach 1300-1400
Terminy konsultacji od października do grudnia zostaną podane w późniejszym terminie.
Działanie 3 - Pogadanki - Zorganizowanie cyklu 6 spotkań otwartych dot. przemocy w rodzinie i jej przeciwdziałaniu.
Zorganizowanie cyklu 6 spotkań otwartych w formie pogadanek po 3 godziny zegarowe dot. przemocy w rodzinie i jej przeciwdziałaniu dla wszystkich zainteresowanych z Gminy Kolbuszowa.
3 spotkania otwarte dla mieszkańców gminy - Celem spotkań będzie zapoznanie uczestników z istotą przemocy, obalanie mitów dotyczących zjawiska przemocy oraz możliwości uzyskania wsparcia dla osób dotkniętych problemem przemocy w rodzinie.
Terminy spotkań otwartych: 24 lipca i 25 września w godz. 900-1200 w siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Kolbuszowej przy ul Bytnara (sala na dole).
3 spotkania skierowane będą dla osób stosujących przemoc lub podejrzanych o stosowanie przemocy w rodzinie. Celem spotkania będzie zapoznanie uczestników m.in.: z istotą przemocy w rodzinie, konsekwencjami stosowania przemocy, a także propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i wychowawczych.
Terminy spotkań: 21 sierpnia w godz. 900-1200 w siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Kolbuszowej przy ul Bytnara (sala na dole).
Terminy spotkań od października do grudnia zostaną podane w późniejszym terminie.
Działanie 4 - Grupa wsparcia - Utworzenie i wspieranie funkcjonowania 1 grupy wsparcia dla osób zagrożonych i doznających przemocy. Realizacja spotkań grupy wsparcia pozwoli osobom doświadczającym przemocy dzielić się swoimi problemami i doświadczeniami. Pozwoli również w/w osobom zdobyć siłę, oparcie i wiarę na wyjście z trudnej sytuacji. Spotkania będą się odbywać raz w miesiącu po dwie godziny zegarowe.
Więcej informacji nt. spotkań grupy wsparcia u pracowników socjalnych tut. Ośrodka.
Działanie 5 - Szkolenia w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla osób zaangażowanych w pracę w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Celem przedmiotowych szkoleń jest poszerzenie wiedzy nt. podejmowanych działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz wzmocnienie kompetencji zawodowych niezbędnych do pracy interdyscyplinarnej, co pozwoli na podejmowanie skuteczniejszych interwencji oraz działań na rzecz przeciwdziałania i niwelowania skutków przemocy w rodzinie.
Szkolenia odbędą się w miesiącach: wrzesień, październik, grudzień.
Projekt „Przemocy mówimy NIE w gminie Kolbuszowa – edycja 2019” w ramach realizacji Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2019, realizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej, współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w 2019 r.
„Gmina Kolbuszowa przyjazna rodzinie”
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej w okresie od 01.03.2017 r. do 30.11.2018 r. zrealizował projekt pt. „Gmina Kolbuszowa przyjazna rodzinie” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020; Oś priorytetowa VIII Integracja społeczna; Działanie 8.4 Poprawa dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.
Głównym celem projektu było rozszerzenie oferty usług świadczonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez wprowadzenie różnorodnych form wsparcia, propagujących kształtowanie prawidłowych postaw społecznych wśród zakładanej liczby 30 rodzin z terenu miasta i gminy Kolbuszowa, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, korzystających lub kwalifikujących się do wsparcia z pomocy społecznej przeżywających jednocześnie trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych.
W ramach projektu 6 rodzin objęto wsparciem asystenta rodziny.
Zrealizowano również:
- Spotkania specjalistyczne: trening społeczny, trening prozdrowotny, trening ekonomiczny – łącznie 114 godzin spotkań
- Spotkania grupy wsparcia – łącznie 32 godziny spotkań.
Wartość projektu: 80 714,37 PLN, w tym:
- dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - 75 870,37 PLN
-
wkład własny - 4 844,00 PLN
Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Budowaniu Lokalnego Systemu Opieki nad Dzieckiem i Rodziną
„Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”
Projekt Systemowy „Czas na aktywność w gminie Kolbuszowa”